Tuesday Aug 29, 2023

Právnička Lucia Berdisová vysvetľuje, ako by ústavná žaloba pomohla queer párom

Ústavná právnička Lucia Berdisová si nedávno v prejave na bratislavskom Pride spomenula na detstvo, obdobie, v ktorom obdivovala pradedove vesty a už vtedy tušila, že je iná, než ostatné deti. Letné prázdniny zvykla ako dieťa tráviť u starej mamy, ktorá ju láskavo nazvala čudačinou, a Lucia tak zistila, že bezpečné miesto nemusí byť len vecou priestoru, ale aj vzťahov. K tomuto poznaniu sa vracala po vražde Juraja a Matúša minulý rok. Lucia pôsobí na Ústave práva a štátu na Slovenskej akadémii vied, je členkou Súdnej rady a vyučuje na právnickej fakulte v Trnave. 

Ako vyzeral jej coming-out v právnickom prostredí? Cíti sa niekedy pri sledovaní politického vývoja v oblasti práv queer ľudí bezmocne? Ako môže pomôcť návrh na Ústavný súd, ktorý pomáhala pripraviť, uzákoneniu partnerstiev pre páry rovnakého pohlavia?

Teplá vlna je podcast Divadla NOMANTINELS, v ktorom sa rozprávame so zaujímavými osobnosťami a ľuďmi zo slovenskej queer komunity o ich živote, inšpiratívnych veciach, ktorými sa zaoberajú a odvahe, ktorá im pomohla prekonať predsudky okolia. Rozhovory moderuje Andrej Kuruc a Marek Hudec a Liberty Blake Simon. Epizódu sme nahrávali naživo v júli 2023.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným formám intolerancie.
 
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj. 

Comments (0)

To leave or reply to comments, please download free Podbean or

No Comments

Copyright 2022 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320