Wednesday Sep 06, 2023

Na Slovensku sa bojíme zobrazovať LGBTI+ ľudí v seriáloch, vraví Peter Bebjak

Známy režisér Peter Bebjak pravidelne pri preberaní svojich cien ďakuje svojmu partnerovi, výtvarnému umelcovi Andrejovi Dúbravskému. Je jednou z mála filmových osobností, ktorá verejne rozpráva o svojej orientácii. Zároveň sú queer vzťahy a témy aj súčasťou jeho filmovej a seriálovej tvorby, čím sa snaží kultivovať spoločenské prostredie. Pre Českú televíziu natočil minisériu Herec, ktorej hlavnou postavou bol gej. 

Ako vyzeral jeho osobný coming out v 90-tych rokoch na dedine? Prečo je pre neho dôležité  verejne vystupovať ako gej? Aké queer témy sa objavili v jeho tvorbe?  Prečo je v Čechách takéto dejové linky presadiť ľahšie ako na Slovensku? Ako sa cítil po teroristickom útoku v Teplárni? Prečo si myslí, že LGBTI+ ľudia sú na Slovensku spoločnosťou vnímaní prinajmenšom kontroverzne a nechcú im pomôcť zrovnoprávniť sa, či už v oblasti zväzkov, ale aj v iných oblastiach? 

Teplá vlna je podcast Divadla NOMANTINELS, v ktorom sa rozprávame so zaujímavými osobnosťami a ľuďmi zo slovenskej queer komunity o ich živote, inšpiratívnych veciach, ktorými sa zaoberajú a odvahe, ktorá im pomohla prekonať predsudky okolia. Rozhovory moderuje Andrej Kuruc a Marek Hudec a Liberty Blake Simon. Epizódu sme nahrávali naživo v júli.

Comments (0)

To leave or reply to comments, please download free Podbean or

No Comments

Copyright 2022 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320